Tripp Lite SMART500RT1U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.5 kVA 300 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART500RT1U
- EAN: 0999992238617 0777780476447 03 ...0476447 0373321192472more
Offer details
Trade Prices
Description
Supports simultaneous remote monitoring of UPS and site power conditions via built-in USB and DB9 monitoring ports. Includes PowerAlert UPS monitoring and unattended shutdown software with complete cabling. Built-in accessory slot supports SNMP with optional SNMPWEBCARD adapter. Emergency Power Off (EPO) interface offers option for instantaneous power-off of UPS and connected equipment in the case of fire or emergency situation. Multi-function audible alarms and set of 5 front panel LEDs offer at-a-glance notification of UPS and line power status. Network-grade AC surge suppression protects equipment from damage and performance problems resulting from transient surges and line noise. Attractive all-black color scheme.
- Tripp Lite SMART500RT1U .5 kVA / 500VA / 300 watt line interactive UPS
- 1U rack / tower compatible form factor
- NEMA 5-15P input connection; 7 NEMA 5-15R output receptacles
- Installed depth of only 11.8 in / 29.8 cm
- Large internal batteries offer runtimes of 14.6 minutes at half load (250VA/150 watts) and 3.2 minutes at full load (500VA/300 watts)
- Maintains regulated 120V nominal output during brownouts as low as 90V
- Includes 6 UPS-supported outlets and 1 surge-only outlet
- One of the UPS supported outlets is switched for remote load shedding or rebooting of an individual device
- PowerAlert UPS monitoring software enables detailed site power and UPS status updates with support for unattended shutdown of connected systems as UPS batteries become depleted
- Supports detailed monitoring of equipment load levels,self-test data, and utility power condition via built-in RS-232 and USB interfaces
- Optional SNMPWEBCARD offers communications and control via secure remote web and network interfaces
- Supports Tripp Lite's WatchDog software application to restore operation to locked equipment through soft reboot of application, OS or hard power off/on reboot of connected equipment - ideal for unattended kiosk applications (requires optional WATCHDOGSW)
- Emergency Power Off (EPO) interface with cable
- Multi-function audible alarms and set of 5 front panel LEDs
- Network-grade AC surge suppression
- Field-replaceable, hot-swappable internal UPS batteries
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | -15, +13% |
| Output power | 300 W |
| Surge energy rating | 567 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 94% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.6 |
| Output power capacity | 0.5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | -15, +13% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 300 W |
| Surge energy rating | 567 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 94% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power protection features | Under voltage |
| Power factor | 0.6 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 16 h |
| Typical backup time at half load | 14.6 min |
| Typical backup time at full load | 3.2 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 1U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Housing material | Steel |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 15.7" (398.8 mm) |
| Package depth | 21.3" (541 mm) |
| Package height | 4.2" (106.7 mm) |
| Weight | 15.8 lbs (7.18 kg) |
| Width | 17.3" (439.9 mm) |
| Package weight | 21.3 lbs (9.64 kg) |
| Height | 1.73" (43.9 mm) |
| Depth | 11.3" (286 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 15.7" (398.8 mm) |
| Package depth | 21.3" (541 mm) |
| Package height | 4.2" (106.7 mm) |
| Package weight | 21.3 lbs (9.64 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 16" (406.4 mm) |
| Master (outer) case length | 21.6" (548.6 mm) |
| Master (outer) case height | 9.4" (238.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 37 lbs (16.8 kg) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332119244 |
| Other features | |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |