Tripp Lite SMART500RT1UTAA uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.5 kVA 300 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART500RT1UTAA
- EAN: 0037332183453 0373321834532
Offer details
Description
Supports simultaneous remote monitoring of UPS and site power conditions via built-in USB and DB9 monitoring ports. PowerAlert UPS monitoring and unattended shutdown software is available via free download. Emergency Power Off (EPO) interface offers option for instantaneous power-off of UPS and connected equipment in the case of fire or emergency. Multi-function audible alarms and set of 5 front panel LEDs offer at-a-glance notification of UPS and line power status. Network-grade AC surge suppression protects equipment from damage and performance problems resulting from transient surges and line noise. Attractive all-black color scheme.
- Federal Trade Agreements Act / TAA compliant for GSA schedule purchases
- Tripp Lite SMART500RT1UTAA .5 kVA / 500VA / 300 watt line interactive UPS
- 1U rack / tower compatible form factor
- NEMA 5-15P input connection; 7 NEMA 5-15R output receptacles
- Installed depth of only 11.8 in / 29.8 cm
- Large internal batteries offer runtimes of 14.6 minutes at half load (250VA/150 watts) and 3.2 minutes at full load (500VA/300 watts)
- Maintains regulated 120V nominal output during brownouts as low as 90V
- Includes 6 UPS-supported outlets and 1 surge-only outlet
- One of the UPS supported outlets is switched for remote load shedding or rebooting of an individual device
- USB & Serial ports enable data-saving unattended shutdown when used with Tripp Lite's PowerAlert software, available via FREE download from www.tripplite.com/poweralert
- Supports detailed monitoring of equipment load levels,self-test data, and utility power condition via built-in RS-232 and USB interfaces
- Compatible with Tripp Lite UPS management card options TLNETCARD, WEBCARDLX and SNMPWEBCARD
- Supports Tripp Lite's WatchDog software application to restore operation to locked equipment through soft reboot of application, OS or hard power off/on reboot of connected equipment - ideal for unattended kiosk applications (requires optional WATCHDOGSW)
- Emergency Power Off (EPO) interface with cable
- Multi-function audible alarms and set of 5 front panel LEDs
- Network-grade AC surge suppression
- Field-replaceable, hot-swappable internal UPS batteries
Package Includes
- SMART500RT1UTAA UPS System
- Mounting hardware
- Cabling for USB & DB9 monitoring and EPO switching
- Instruction manual
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | -15, +13% |
| Output power | 300 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 567 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 96% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.6 |
| Output power capacity | 0.5 kVA |
| Efficiency (On-line mode) | 13% |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5-15R, NEMA 5–15P |
| Power plug | NEMA 5-15R |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | -15, +13% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Output power | 300 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 567 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 96% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power protection features | Under voltage |
| Power factor | 0.6 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.5 kVA |
| Efficiency (On-line mode) | 13% |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 16 h |
| Typical backup time at half load | 14.6 min |
| Typical backup time at full load | 3.2 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | Taiwan |
| Rack capacity | 1U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | Tested to UL1778 (USA); Tested to CSA (Canada); Tested to NOM (Mexico); Meets FCC Part 15 Category B (EMI); TAA Compliant |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Housing material | Steel |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | Tested to UL1778 (USA); Tested to CSA (Canada); Tested to NOM (Mexico); Meets FCC Part 15 Category B (EMI); TAA Compliant |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 4.8" (121.9 mm) |
| Package depth | 22.1" (561.3 mm) |
| Package height | 15.4" (391.2 mm) |
| Weight | 17.6 lbs (7.98 kg) |
| Width | 17.3" (439.9 mm) |
| Package weight | 20.9 lbs (9.48 kg) |
| Height | 1.73" (43.9 mm) |
| Depth | 11.3" (286 mm) |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 4.8" (121.9 mm) |
| Package depth | 22.1" (561.3 mm) |
| Package height | 15.4" (391.2 mm) |
| Package weight | 20.9 lbs (9.48 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 22.8" (579.1 mm) |
| Master (outer) case length | 20" (508 mm) |
| Master (outer) case height | 16.3" (414 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 41.9 lbs (19 kg) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332204131 |