Tripp Lite SMART1050SLT uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.05 kVA 650 W 8 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART1050SLT
- EAN: 0373321199020
Offer details
Description
- SmartPro line-interactive UPS system is ideal for voice, data, medical and industrial networking applications
- Line-interactive automatic voltage regulation (AVR) maintains selectable 100V, 110V or 120V nominal output during brownouts as low as 83V and overvoltages to 145V
- Enables continuous operation through blackouts, voltage fluctuations and surges
- Line-interactive AVR provides a 14% boost during brownouts and a 12% voltage cut during overvoltages
- Standard internal battery set offers 19 min. runtime at half load (325W) and 7 min. at full load (650W)
- Space-saving upright tower format
- Network interfaces support simultaneous communications via built-in USB port, DB9 serial port and SNMPWEBCARD slot
- HID-compliant USB port enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- Included PowerAlert UPS monitoring software supports safe unattended shutdown, monitoring and control via local connected servers, plus any number of additional servers over IP
- UPS interface supports on-battery, low-battery, power-restored, AC-voltage, DC-voltage, output current monitoring, battery charge current, battery capacity, timed inverter shutoff, activate self-test and output power control
- NEMA 5-15P input plug; 8 x battery-supported NEMA 5-15R output receptacles
- Front panel LEDs offer current monitoring, voltage regulation and battery charge level information
- UPS ships fully assembled in full compliance with DOT regulations; no time-consuming connection of internal batteries by user required
- Single-line tel/DSL or network Ethernet line surge suppression
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | -13 - 15% |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Output power | 650 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 690 J |
| Maximum current | 15 A |
| Output power capacity | 1.05 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output voltage regulation | -13 - 15% |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Output power | 650 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 690 J |
| Maximum current | 15 A |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.05 kVA |
| Battery | |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery recharge time | 6 h |
| Typical backup time at half load | 19 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Replacement battery cartridge | RBC24-SLT |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Housing material | Steel |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 17.9" (454.7 mm) |
| Package depth | 9.3" (236.2 mm) |
| Package height | 13.3" (337.8 mm) |
| Weight | 35.9 lbs (16.3 kg) |
| Width | 6.75" (171.4 mm) |
| Package weight | 38.4 lbs (17.4 kg) |
| Height | 10.3" (260.4 mm) |
| Depth | 13.3" (336.6 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 17.9" (454.7 mm) |
| Package depth | 9.3" (236.2 mm) |
| Package height | 13.3" (337.8 mm) |
| Package weight | 38.4 lbs (17.4 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 17.9" (454.7 mm) |
| Master (outer) case length | 9.3" (236.2 mm) |
| Master (outer) case height | 13.3" (337.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 38.4 lbs (17.4 kg) |
| Other features | |
| Relative humidity | 0 - 95% |