Tripp Lite SMX1000RT2U uninterruptible power supply (UPS) 1 kVA 700 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMX1000RT2U
- EAN: 0373321192236
Offer details
Related Products
Description
Featuring six C13 outlets (four switchable) and a C14 inlet that accepts a user-supplied AC power cord, the SMX1000RT2U has an internal battery that provides 11.9 minutes of support at half load and 3.6 minutes at full load. A front-panel LCD screen lets you configure settings and monitor important data, such as load level, voltage, battery charge and estimated runtimes.
Automatic voltage regulation (AVR) maintains 230V nominal output over an input range of 182V to 278V without using battery power. EMI/RFI noise filtering improves your equipment’s performance and prevents damage. A 350-joule surge suppression rating protects your equipment from harmful power surges. With free downloadable PowerAlert® software, the SMX1000RT2U enables safe unattended system shutdown in case of a prolonged power failure. Adding an optional Network Management Card permits remote management of the UPS.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 700 W |
| Input operation voltage (min) | 230 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 4.8 A |
| Efficiency | 97% |
| Power factor | 0.9 |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Performance | |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Output power | 700 W |
| Input operation voltage (min) | 230 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 4.8 A |
| Efficiency | 97% |
| Surge protection | Yes |
| Power factor | 0.9 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2 h |
| Typical backup time at half load | 11.9 min |
| Typical backup time at full load | 3.6 min |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Black |
| Certification | Tested to UL1778, CE EN62040, GOST, SASO, IRAM |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | Tested to UL1778, CE EN62040, GOST, SASO, IRAM |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23.1" (586.7 mm) |
| Package depth | 18.2" (462.3 mm) |
| Package height | 8.5" (215.9 mm) |
| Weight | 34 lbs (15.4 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Package weight | 45.9 lbs (20.8 kg) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 13.5" (342.9 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23.1" (586.7 mm) |
| Package depth | 18.2" (462.3 mm) |
| Package height | 8.5" (215.9 mm) |
| Package weight | 45.9 lbs (20.8 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 23.1" (586.7 mm) |
| Master (outer) case length | 18.2" (462.3 mm) |
| Master (outer) case height | 8.5" (215.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 45.9 lbs (20.8 kg) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 33.4 lbs |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |